​POTICANJE ŽENA ZA RAD U STEM PODRUČJIMA: INICIJATIVE

19.09.2023

Poticanje žena za rad u STEM području iznimno je važno zbog povećanja broja osoba koje su uključene u STEM, povećanje tržišne konkurentnosti žena u područjima gdje su zanimanja bolje plaćena i imaju veću perspektivu zapošljavanja te zbog poticanja rodne ravnopravnosti.

Osim na razini pojedinačnih inicijativa u poduzećima rodna ravnopravnost potiče se i na razini pojedinačnih inicijativa krzo Zakon o ravnopravnosti spolova kojim se utvrđuju opće osnove za zaštitu i promicanje ravmopravnosti spolova te definira i uređuje način zaštite od diskriminacije na temelju spola i stvaranje jednakih mogućnosti za žene i muškarce.

U ovom dijelu izdvajamo dvije inicijative za mlade znanstvenice i inženjerke kojima se nagrađuju renomirane inženjerke i znanstvenice u Hrvatskoj. Jedna inicijativa je inicijativa koja se provodi od 2007. godine od UNESCO-a i privatnog poduzeća, a druga inicijativa se provodi kroz partnersku inicijativu privatnog sektora i njemačko-hrvatske gospodarske komore.

Nakon toga, u zaključnom dijelu, izdvojiti ćemo primjer proizvodnog poduzeća “Naše klasje” koje promovira transparentno rodnu ravnopravnost kako na menadžerskim pozicijama, tako i među zaposlenicima.

Nacionalni program stipendiranja “Za žene u znanosti”

Već 22 godine u svijetu, a 14 godina u Hrvatskoj UNESCO i L'Oreal kroz program "Za žene u znanosti" stipendiraju mlade znanstvenice koje su u posljednjoj fazi pisanja doktorskih radova. Time im žele ne samo olakšati završetak doktorata, nego potaknuti i druge mlade žene da se odluče za znanstvenu karijeru.

Za stipendiju Nacionalnog programa stipendiranja L'Oréal-UNESCO „Za žene u znanosti“ mogu se prijaviti znanstvenice koje su:

  • polaznice su doktorskog studija iz područja prirodnih znanosti, medicine i zdravstva, biotehničkih znanosti, ukučujući interdisciplinarna područja prirodnih znanosti;
  • u posljednjoj su godini izrade doktorske disertacije koju provode na znanstvenim institucijama u Republici Hrvatskoj;
  • nisu starije od 35 godina na dan zatvaranja natječaja (7. prosinca 2022. godine);
  • do sada se nisu prijavljivale za Nacionalni program stipendiranja L'Oréal-UNESCO „Za žene u znanosti“;
  • imaju hrvatsko državljanstvo te prebivalište u Republici Hrvatskoj.

Nacionalni program provodi se u Hrvatskoj od 2007. godine u suradnji Hrvatskog povjerenstva za UNESCO pri Ministarstvu kulture i poduzeća L’Oreal ADRIA. Od znanstvenica mlađih od 35 godina koje se prijave na natječaj, njih 4 je dobiva jednokratne stipendije u iznosu od 5 tisuća EUR-a.

U 2023. godini stipendije su dobile:

  • Ivana Sopek Merkaš, doktorica medicine
  • Antonija Mravak, magistra fizike
  • Ines Haberle, magistra bioraznolikosti i zaštite mora
  • Andrea Hloušek-Kasun, doktorica znanosti

Izdvajamo neke od prošlih dobitnica stipendije koje su svojim radom i rezultatima odabrane među velikim brojem kandidatkinja iz cijele Hrvatske.

Lidija Kanižaj povezuje fiziku i kemiju

Lidija Kanižaj magistrica je kemijskog inženjerstva, a ovo nije prva nagrada koju osvaja. Za vrijeme studija osvojila je Rektorovu nagradu za najbolje usmeno izlaganje. Radi u Zavodu za kemiju materijala na Institutu Ruđer Bošković.

"Još kao osnovnoškolka pitala sam se kako je sve i od čega načinjeno, kako sve izgleda na razini atoma. Doista mogu reći da danas dobivam odgovore na takva i slična pitanja kroz svoja istraživanja i to me čini sretnom. Bit ću još sretnija ako moja istraživanja dobiju konkretnu primjenu", rekla je Lidija Kanižaj. Osim same stipendije koja će joj sigurno dobro doći, smatra da je ova akcija važna i zbog promoviranja znanosti.

AD

"Znanost sama sebi nije svrha ako ne nalazi konkretnu primjenu, a primjene nema bez istraživanja i razvoja. Da bi se ublažila antiznanstvena klima diljem svijeta, bitno je znati prave znanstvene činjenice i provjerene informacije, a u tome veliku ulogu imaju upravo mediji jer je u današnje vrijeme dostupno mnogo informacija od kojih su mnoge, na žalost, neprovjerene i netočne", smatra buduća doktorica znanosti.

Antonia Ressler istražuje biomaterijale

Druga dobitnica stipendije Antonia Ressler također je završila i magistrirala kemijsko inženjerstvo i baš kao i Lidija Kanižaj okitila se Rektorovom nagradom, ali i nagradom Europskog keramičkog društva. Trenutno istražuje umjetne biomaterijale koji bi mogli olakšati živote oboljelima od osteoporoze i artritisa.

"Nakon završetka studija Kemije i inženjerstva materijala na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije, bila sam sigurna kako želim nastaviti istraživački rad u području materijala. Već tada biomaterijali bili su mi vrlo zanimljivi, jer zahtijevaju znanje i vještine iz područja inženjerstva materijala, a dodatni interes pobudila je njihova moguća primjena u poboljšanju kvalitete ljudskih života", rekla je Antonia Ressler kojoj je stipendija ne samo novčana nagrada, nego je doživljava i kao priznanje za svoj dosadašnji rad. 

"Znanost dugoročno spašava živote i poboljšava njihovu kvalitetu te potiče industrijski razvoj i ekonomiju. Zato ću ovu novčanu nagradu iskoristiti za dodatna usavršavanja", rekla je Antonia Ressler.

Anamaria Šestak želi izliječiti vrtoglavicu

Anamarija Šestak, mlada liječnica iz vukovarske bolnice, treća je dobitnica stipendije. Specijalistica je otorinolaringologije, a istražuje periferne uzroke vrtoglavica. 

"Svakodnevno susrećem veliki broj pacijenata sa simptomom vrtoglavice koja je ili akutna ili kronična, a uvelike narušava kvalitetu života. To je sve veći javnozdravstveni problem, a metode liječenja poput vestibularne rehabilitacije su još uvijek zanemarene i neopravdano podcijenjene", rekla je Anamaria Šestak koja, također, novac od stipendije namjerava uložiti u daljnju edukaciju.

Nataša Vučemilović-Alagić traži ekološka otapala

Četvrta dobitnica Nataša Vučemilović-Alagić pak novac će čuvati za rješavanje problema s kojim se gotovo svi susretnemo - stambeno pitanje.

"Lijepo je dobiti priznanje za svoj rad, a stipendija će, pošto sam cijeli svoj život podstanarka, ići u štednju za stan", rekla je Nataša Vučemilović-Alagić. Magistrirala je fiziku u Splitu, a radi na Institutu Ruđer Bošković gdje u suradnji s kolegama s nirnberškog sveučilišta istražuje modeliranje prostorno zatočenih ionskih tekućina koje se smatraju ekološki prihvatljivim otapalima.

"Fizici me privuklo to što daje odgovore na iznimno zanimljiva pitanja, ali i postavlja pitanja koja još nisu odgovorena. U sebi ima dozu filozofije i kreativnosti. Pojmovi poput sile i energije, građe materije, sa svim tim sam bila fascinirana još od osnovne škole", rekla je Nataša Vučemilović-Alagić. 

Izvor: https://www.index.hr/vijesti/clanak/ove-cetiri-mlade-zene-su-buducnost-hrvatske-znanosti/2181434.aspx

INICIJATIVA “INŽENJERKA GODINE”

Njemačko-hrvatska industrijska i trgovinska komora (AHK), uz suorganizatora Mediade i inicijatora Siemens Hrvatska, prvi put u Hrvatskoj organiziraju izbor ‘’Inženjerka godine’’, čiji je cilj isticanje znanja i iskustava žena-inženjerki u tehnološkim tvrtkama, kako bi se djevojke potaknulo na inženjerska zanimanja.

''Logika je jednostavna: zašto bi uzimali ljude samo iz polovice kapaciteta talenata? Kad promatramo brojke, ocjene i medalje na natjecanjima te na istraživačkim kampovima, one nam ukazuju na jednake uspjehe učenica i učenika u fizici, matematici, kemiji, biologiji. Zašto bi se djevojke, odlučujući o smjeru studija, uputile onda na suprotnu stranu, daleko od onoga za što su sposobne, što vole i za čim vlada velika potražnja u tvrtkama?'', izjavila je Medeja Lončar.

Istraživanja su pokazala da je za većinu mladih ljudi prilikom odabira tehničkog zanimanja odlučujući bio uzor iz mladosti, muškarac ili žena, a Inženjerka godine bi trebala inspirirati mlade djevojke da se odluče za ovo zanimanje.

''Inženjerke koje sudjeluju u izboru mogu biti uzor djevojkama koje se još nisu odlučile za svoje zanimanje, ali i inspiracija diplomiranim djevojkama i mladim zaposlenim inženjerkama da suvereno rade na svojim radnim mjestima i da ne ostanu samo na inženjerskim zanimanjima, već da sustavno napreduju. One su dragocjene, jer mijenjaju razmišljanja mladih o sebi, o tome koje studije mogu odabrati i kako mogu profesionalno rasti.''

Izbor "Inženjerka godine" projekt je koji ima i društveni, ne samo gospodarski utjecaj, s obzirom na to da mu je svrha razviti interes žena za zanimanja koja su jako tražena i vrlo dobro vrednovana u cijelom svijetu.

''Svjesni smo da je digitalizacija ta koja će nam u budućnosti krojiti živote. Pred nama su sigurno uzbudljiva vremena, puna prilika i stoga su nam apsolutno potrebni i svi ženski inženjerski talenti koje imamo. Potičemo žene na veću prisutnost u STEM-u, jer različiti timovi jamče veću efikasnost i kreativnost, u čemu leži moć i potencijal kompanije'', poručila je Lončar i naglasila da je izazov nedostatka inženjera globalan, a u toj utakmici će neke države povesti, druge zaostati, dok će treće ispasti iz igre.

Siemens je tehnološka tvrtka koja se uspješno mijenja već 175 godina, a prije 12 godina kompanija si je zadala ambiciozan cilj: do 2015. godine povećati postotak žena na više plaćenim položajima u Njemačkoj s 10 na 12 ili 13 posto. Danas je u Siemensovom managementu 20,6 % žena. U top managementu ih je čak 27,7 %, a do 2025. godine žele doći na 30 %.

''Svjesni smo da su raznoliki timovi uspješniji, kreativniji i inovativniji, stoga je uloga žena itekako važna za razvoj. Istraživanja potvrđuju, da su tvrtke s raznolikim rukovodstvom također i profitabilnije'', objasnila je Medeja Lončar.

Pojedinci, same inženjerke, odnosno tvrtke u kojima su zaposlene, do 30. ožujka 2023. mogle su prijaviti svoju kandidatkinju za "Inženjerku godine 2023.“ putem obrasca na web stranici. Među pristiglim prijavama žiri će izabrati deset kandidatkinja koje će javnost upoznati na javnom predstavljanju, nakon kojeg po odluci žirija slijedi proglašenje inženjerke godine.

Izvor: https://www.index.hr/vijesti/clanak/inicijativom-inzenjerka-godine-zelimo-djevojkama-pribliziti-stem-zanimanja/2448726.aspx

TRANSPARENTNOST U PROMICANJU RAVNOPRAVNOSTI SPOLOVA U PODUZEĆU

Tvrtka Naše klasje je nastala 2001. godine kao greenfield investicija u proizvodnji prehrambenih proizvoda s ciljem kreiranja, razvoja i prodaje inovativnih proizvoda. Poduzeće je vodeće u segmentu proizvodnje svježe tjestenine i proizvoda za pekarstvo na hrvatskom tržištu.

Poduzeće je ponosno na primjenu suvremenih tehnologija koje su ugrađene u tehnološke procese, a također i zelenih tehnologija.

Tvornica Naše klasje je zelene boje i zovu je „Zelena kuća“ jer proizvodnju nastoje organizirati na što „zeleniji“ način, vodeći brigu o okolišu.Koriste materijale koji se mogu reciklirati, razvrstavaju otpad, koriste sredstva za čišćenje koja ne djeluju štetno na okoliš, prate kvalitetu otpadnih voda, koriste isključivo električnu energiju i plin, primjenjuju tehnologiju recirkulacije energije te se vode načelima energetske učinkovitosti i štednje:

  • freon free - među prvima u Hrvatskoj ugradili su rashladni sustav koji ne koristi freonske plinove, jer su freonski plinovi izuzetno štetni za ozonski omotač
  • recirkulacija energije – ugrađen je štedljivi sustav recirkulacije energije pa se toplinska energija oslobođena hlađenjem koristi za pripremu pare i grijanje
  • najmoderniji uvjeti rada- u novoj tvornici osigurani su najmoderniji uvjeti rada kao što su funkcionalni prostori s puno prirodnog svjetla, sustavi grijanja i hlađenja s rekuperacijom zraka te pogled na predivan krajolik.

Na svojim stranicama ističu da je ukupan broj zaposlenih u 6/2023 43 od čega su 23 žene (53%), od toga je na rukovodećim pozicijama 7 osoba, od toga 4 žene (57%).

Niže su navedena rukovodeća radna mjesta na kojim su zaposlene žene, njihova stručna sprema i radno iskustvo.

  1. Voditeljica IT-a

Obrazovanje: Executive MBA; Cotrugli Business School, dipl. ing. matematike, Prirodoslovno-matematički fakultet

Radno iskustvo

Voditeljica informatike: 2010. - danas, Naše klasje d.o.o.

Direktorica informatike: 2008. - 2009., Magma d.d.

Direktorica za informacijsku sigurnost: 2005. – 2008., Agrokor d.d

  1. Voditeljica prodaje

Obrazovanje: mag. struke oecc, Ekonomski fakultet

Radno iskustvo

Voditeljica prodaje: 2015. - danas, Naše klasje d.o.o.

Country sales manager, 2008. - 2015., Erdal Werner & Mertz

Direktorica HORECA kanala prodaje, 2006. - 2008., Stanić distribucija 

  1. Voditeljica proizvodnje Convenient food

Obrazovanje: dipl. ing. prehrambene tehnologije, Tehnološki fakultet

Radno iskustvo:

Voditeljica proizvodnje Convenient food, 2019. - danas, Naše klasje d.o.o.

Specijalist za planiranje proizvodnje, 2016.-2019., Dukat d.d.

  1. Voditeljica kvalitete i sigurnosti hrane

Obrazovanje: dipl. ing. prehrambene tehnologije, Prehrambeno - biotehnološki fakultet

Radno iskustvo:

Voditeljica kvalitete i sigurnosti hrane, 2020. - danas, Naše klasje d.o.o.

Voditeljica proizvodnje i sigurnosti hrane, 2016. – 2019., Naše klasje d.o.o.

Voditeljica proizvodnje, 2008. – 2016., Naše klasje d.o.o.

Na sljedećim rukovodećim radnim mjestima su zaposleni muškarci:

  • Direktor
  • Voditelj održavanja
  • Voditelj proizvodnje sirovina za prehrambenu industriju na bazi žitarica

U poduzeću su provedeni intervjui vezano uz rodnu ravnopravnost sa ženama na vodećim pozicijama u Našem klasju i dobili odgovore na pitanja vezana za njihovu percepciju položaja žena u kompaniji.

U nastavku kratak prikaz rezultata intervjua.

  1. Smatrate li da se u Našem klasju promiče jednakost žena i muškaraca? 

Sve ispitanice su se složile kako ne osjećaju nikakvu diskriminaciju u odnosu na muške kolege i da jednakost žena i muškaraca apsolutno nije upitna.

  1. Vodi li se pri zapošljavanju novih zaposlenika računa o jednakoj zastupljenosti spolova?

Pri zapošljavanju novih zaposlenika prvenstveno se vodi računa o potrebnim kvalifikacijama (stručnost i radno iskustvo na sličnim poslovima) te nema nikakve diskriminacije po kojoj bi kandidati neovisno o spolu imali prednost pri zapošljavanju. Prema statistikama u proizvodnim poduzećima zastupljen je veći broj muškaraca, no poduzeće Naše klasje razbija taj stereotip, zastupljenost žena u proizvodnji poduzeća je čak 61%, dok na rukovodećim pozicijama 57%.

  1. Postoje li razlike u visini primanja na jednakim radnim mjestima između muškaraca i žena?

Ovo pitanje smo pitali direktora kompanije te namje rekao kako ne postoje nikakve razlike u visini primanja na jednakim radnim mjestima između muškaraca i žena. 

  1. Jeste li se dosada susreli s predrasudama ili nekim vidom diskriminacije vezano za rukovodeće pozicije na kojima se trenutno nalazite jer ste žene?

Sve ispitanice su rekle kako ne osjećaju nikakvu spolnu diskriminaciju, naprotiv, kako imaju osjećaj da su žene izuzetno cijenjene u kompanji. Jedna ispitanica nam je rekla kako je takvu vrstu diskriminacije osjećala na nekim bivšim radnim mjestima, ali da u Našem klasju to nije slučaj.

  1. Smatrate li da sposobnost, usavršavanje i napredovanje unutar kolektiva ovisi o spolnoj pripadnosti?

Na ovo pitanje od svih ispitanica smo dobili jednoznačan odgovor kako nipošto ne misle da navedeno ovisi o spolnoj pripadnosti.

  1. Je li temeljem projekta kroz nabavu SAP Business One i IKT opreme olakšan i omogućen rad žena u proizvodnji? 

Ispitanice čiji se poslovi oslanjaju na navedene softvere i opremu su potvrdile kako im je poslovanje olakšano od uvođenja SAP Business One i IKT opreme.

Rečeno nam je kako podržavaju svaku inicijativu koja pomaže podizanju udjela žena kako među zaposlenicima tako i na vodećim pozicijama te svaki oblik poticanja ženskog poduzetništva.

Izvor: https://www.naseklasje.hr/hr/o-nama/aktualno/zastupljenost-zena-na-rukovodecim-pozicijama-tvrtke-nase-klasje/ 

Linkovi


Kontakti

Hrvatska zajednica inovatora
Dalmatinska 12 10 000 Zagreb
Tel: +385 1 4886 540
Fax: +385 1 48 46 433
E-mail: uih@inovatorstvo.com
OIB:69872404259