​Savjeti i preporuke za pronalaženje posla: ključne vještine

19.09.2023

Ovaj dio namijenjen je mladima koji nemaju puno radnog iskustva ili ga nemaju uopće te su nedavno stekli srednjoškolsko ili visokoškolsko zvanje.

„Kako se zaposliti?“, jedno je od egzistencijalnih pitanja s kojim se svi suočavamo po završetku studija, a i kasnije u životu. „Koje su nam vještine za to potrebne?“ pitanje je kojim se rijetko bave, a još rjeđe u praksi obučavaju pojedinci koji traže posao.

U ovom dijelu informacija u ZeGe STEM centru za mlade predstavit ćemo dvije ključne vještine važne za pronalaženje posla. Prva se odnosi na kvalitetnu pismenu komunikaciju s poslodavcima te uključuje pisanje životopisa, a druga se odnosi na kvalitetno usmeno predstavljanje na inicijalnom razgovoru za posao.

 

Kako napisati životopis?

Poslodavci u prosjeku posvećuju 1,5 minutu da prouče životopis kandidata za posao. Važno je stoga kvalitetno se predstaviti jer to čini razliku između onih koji dođu do intervjua i onih kojima to neće uspjeti.

Za svako radno mjesto koje se objavi natječaj postoji poželjni profil zaposlenika, čak i ako to nije formalno definirano, bar u razmišljanju onog tko radi inicijalni screening životopisa.

Za neke natječaje to rade osobe u poduzećima za selekciju (vanjske usluge) ili osobe u Odjelima ljudskih potencijala (u većim poduzećima). Ponekad to rade izravno direktori poduzeća, u manjim poduzećima, ili rukovoditelji budućeg zaposlenika.

Obzirom će vaš životopis ponekad proći više različitih razina i osoba koje će ga pregledavati pripremili smo sljedeće smjernice:

  • Kao pripremu za pisanje životopisa, napravite mentalnu mapu s istaknutim ključnim referencama: zvanje; srednjoškolska/ visokoškolska institucija koju ste završili; prosjek ocjena (ako ga želite istaknuti); dodatne kvalifikacije (stručna usavršavanja, tečajevi, seminari); osvojene nagrade tijekom školovanja (ako ih je bilo); izvanškolske aktivnosti; poznavanje stranih jezika u govoru i pismu; poznavanje specijaliziranih programa iz struke (ako je relevantno); sudjelovanje na konferencijama, međunarodnim razmjenama (I bilošto drugo što vas izdvaja od drugih); To će Vam omogućiti da steknete bolju sliku o sebi i čime se izdvajate od drugih.
  • Istaknite svoje ključne poželjne osobine, imajući u vidu da su:

najpoželjnije osobine za većinu poslodavaca (istraživanje MojPosao na uzorku od 900 poduzeća): fleksibilnost (44 %), točnost (23%), strpljenje (10%), brzina (5%)

Znači ako ste ne samo u životopisu, nego i u realnosti fleksibilni, točni, strpljivi i brzi ne samo da imate veće šanse da vas pozovu na intervju, nego i da zadržite posao;

  • Istaknite reference vezane uz socijalni angažman i angažman u neprofitnim organizacijama: ovo ukazuje poslodavcu da ste skloni preuzimati dodatna zaduženja i važna vam je socijalna integracija i dobrobit kolektiva;
  • Istaknite preferiranu radnu sredinu i obilježja poslodavca: primjerice “zainteresiran/na sam za rad u proaktivnoj radnoj sredini koja pruža izazove i mogućnosti za razvoj osobnih potencijala mladih”.

Budući da poslodavci očekuju da životopis bude pregledan, kronološki istaknite podatke, te istaknite podebljanim ili ukošenim slovima stvari na koje želite dodatno usmjeriti pažnju čitatelja.

U nastavku stavljamo link s općim podacima i predlošcima za pisanje životopisa za posao u Europass formatu. Europass je portfelj od pet dokumenata namijenjen europskim građanima da stečene vještine i kvalifikacije predstave na jasan i usporediv način na području Europske unije.

https://www.hzz.hr/usluge-poslodavci-posloprimci/zamolba-i-zivotopis/

Na što obratiti pažnju na prvom razgovoru za posao?

Nakon što ste pripremili životopis i uputili ga kao iskaz interesa poslodavcu za zapošljavanje na temelju otvorenog natječaja ili za bazu životopisa izvjesno je da je mogući idući korak uvodni razgovor za predstavljanje za posao ili inicijalni intervju.

Za inicijalni intervju ponekad nije dovoljno imati predodžbu što znate, nego i što ne znate, a mislite da znate. U nastavku pročitajte najčešće zablude s kojima se ljudi susreću kod pripreme za intervju za posao.

SEDAM pogrešnih „ZNAM“

Pogledajmo neke od čestih stavova u vezi pripreme za razgovor za posao:

  • „Doći ću do posla preko kontakata i veza, moje ponašanje na razgovoru nije presudno“
  • „Otići ću na razgovor pa ću vidjeti, snaći ću se nekako.“
  • „Rekli su mi da imam dobre prezentacijske vještine i komunikativan/na sam, to je valjda dovoljno“
  • „Nije se javilo puno kandidata, veća je šansa da me prime“
  • „Tvrtka nije poznata, vjerojatno neće biti puno prijavljenih“
  • „Na idućem razgovoru bit ću bolji, ovo je samo za probu“
  • „Improvizirat ću“

U praksi poslodavci nisu skloni zapošljavati kandidate samo da bi ih zaposlili, često poučeni i prethodnim negativnim iskustvima. Važno je da za intervju imate profesionalan stav koji uključuje:

  • respektiranje poslodavca i njegovog vremena (ipak je izdvojio vas među drugim kandidatima da vam pruži priliku da se predstavite usmeno) – zahvalite poslodavacu što vas je pozvao na intervju;
  • svjesnost vlastitih ograničenja i sposobnosti – preporučuje se da odete na individualno savjetovanje i po mogućnosti „trening“ za zapošljavanje – poslodavci će prepoznati koliko ste realni u predstavljanju sebe;
  • sposobnost da se kvalitetno predstavite i istaknete svoje formalne reference i postignuća te osobine – na temelju mentalne mape koju smo naveli u dijelu koji se odnosi na životopis istaknite tri stvari koje smatrate da vas čine konkurentnijim od drugih.

Premda većina posloprimaca smatra da je dobro pripremljena za razgovor za posao, u praksi se pokazuje sljedećih sedam afirmativnih NE ZNAM na kojima se može poraditi.

SEDAM afirmativnih „NE ZNAM“

  • Kandidati ne znaju za što se trebaju pripremiti u selekcijskom postupku
  • Kandidati ne znaju kakav utisak ostavljaju na razgovoru
  • Kandidati ne znaju koja radna mjesta i tipovi poslova su za njih najprimjereniji i imaju najveće šanse da ih prime
  • Kandidati ne znaju kakav tip tvrtki je za njih najprimjereniji obzirom na njihove aspiracije u karijeri i njihov profil
  • Ne znaju koje pogreške rade u pisanju životopisa
  • Ne znaju kako se ophoditi na intervjuu i što očekivati
  • Ne znaju da li i kako napisati „pismo zahvale“ po završenom natječaju kako bi ostavili dobar utisak kod poslodavca.

Premda se najveći vidljivi pomaci za razgovor za posao mogu postići kroz individualno savjetovanje i trening vještina predstavljanja ovdje navodimo i korisne smjernice:

  • Na intervju dođite 10 minuta ranije
  • Klasičan tijek intervjua uključuje uvodni dio u kojem se predstavljaju posloprimac i poslodavac, središnji dio u kojem se govori o motivaciji obje strane i usklađuju se očekivanja između onog što se traži i onog što se nudi s obje strane i završnog dijela u kojem se razgovara o idućim koracima u selekcijskom postupku
  • Uvježbajte sva tri dijela, kroz simulaciju s prijateljem ili kolegom, to će Vam pomoći da se dobro pripremite i vidite na čemu trebate poraditi
  • Pripremite pitanja u vezi poslodavca, pokazujući svoju informiranost o tvrtki
  • Pripremite odgovore na pitanja u vezi vaših očekivanja, primanja i trenutne situacije (trenutno stanje kad je u pitanju zaposlenost)
  • Pripremite pitanja u vezi očekivanja poslodavca od budućih zaposlenika
  • Usmjerite se u zaključnom dijelu intervjua na iduće korake i vremenski okvir u kojem ih poslodavac planira realizirati
  • Obratite pažnju na govor tijela i način govora: nastojite biti uspravni (ali ne uštogljeni), održavajte kontakt očima s poslodavcem tijekom intervjua te obratite pažnju da govor bude samouvjeren i da pokazujete znakove zainteresiranosti za poduzeće i radno mjesto.

Ukoliko vas je ovo motiviralo da saznate više o sebi, možete riješiti upitnik na sljedećem linku:

http://e-usmjeravanje.hzz.hr/kojevjestinetrazeposlodavci

Želimo vam puno uspjeha u razgovoru za posao.

Linkovi


Kontakti

Hrvatska zajednica inovatora
Dalmatinska 12 10 000 Zagreb
Tel: +385 1 4886 540
Fax: +385 1 48 46 433
E-mail: uih@inovatorstvo.com
OIB:69872404259