Predavanje u Centru za odgoj i obrazovanje „Tomislav Špoljar“ u Varaždinu

Fotografije uz članak 2
08.04.2025

Predavanje u Centru za odgoj i obrazovanje „Tomislav Špoljar“ u Varaždinu

U organizaciji Hrvatske zajednice inovatora i u okviru Programa: Malim korakom do uspjeha održano je predavanje: Terapijski postupci s pomoću likovne umjetnosti u razvoju vještina i zaštiti mentalnog zdravlja. Predavanje je vodila Ivana Ježić, prof. pov. umjetnost i likovna terapeutkinja i edukatorica . Predavanje je održano 7. travnja 2025. u Centru za odgoj i obrazovanje „Tomislav Špoljar“ u Varaždinu, a slušači su bili na predstavnici Županijskog stručnog vijeća edukacijskih rehabilitatora.

Predavanje je pripremljeno s prezentacijom u power pointu i sadržavalo je 70 slajdova kao ilustraciju predviđenih i obrađenih naglasaka predavanja, s kratkim tekstovima i mnogo likovnih radova učenika s teškoćama, izrađenih u Centru za autizam Zagreb.

U uvodu je naglašena te u primjerima posvjedočena važnost likovnih aktivnosti koje uz pomoć likovno terapijskih postupaka pospješuju rehabilitaciju, upoznavanje različitih sadržaja i razvoj kreativnosti te time osnažuju učenike s teškoćama, potiču njihov svestran razvoj u različitim vještinama, poboljšanju motoričke spretnosti, koncentracije, zalaganja, socijalizacije, u osobnoj afirmaciju i zadovoljstvu, time pozitivno djelujući na cjelovit razvoj učenika s teškoćama i njihovu destigmatizaciju u društvu.

Predavanje je sa zanimanjem pratilo 40-tak edukacijskih rehabilitatora.

Naglasci predavanja bili su: poticanje motivacije likovnom igrom, rehabilitacija i razvoj vještina, poticanje opuštanja učenika, koncentracije, zadovoljstva u radu te prednosti neverbalne komunikacije likovnim sredstvima koja nije nužno povezana ni s verbalnim vještinama ni s kognitivnim sposobnostima te, usprkos njihovu nedostatku, potiče cjelovit razvoj učenika s teškoćama. Na primjerima je naglašena važnost primjene likovnoga jezika kao sredstva neverbalne komunikacije, pokazano je kako je moguće prepoznati poruke likovnih izričaja učenika te kako se mogu poticati regulacija emocija i njihova pozitivna stajališta, primijeniti djelovanje zrcalnih neurona na bolje mentalno stanje s pomoću odabranih tema, dok dvosmjernost neverbalne komunikacije može pomoći u upoznavanju različitih odgojnih i obrazovnih sadržaja i poticati pozitivne oblike destigmatizacije učenika. Likovna terapija u užem smislu pomaže boljem upoznavanju učenika i njihove situacije, dok se likovnim sredstvima mogu postići odlični rezultati u radnoj terapiji kao i u kreativnoj terapiji. Pri izgradnji osobnoga, kulturnoga i društvenoga identiteta pokazani su primjeri književnih tekstova, umjetničkih djela i kulturnih spomenika, djelujući i na razvoj kreativnosti i postizanje individualnih reakcija učenika.

Linkovi


Kontakti

Hrvatska zajednica inovatora
Dalmatinska 12 10 000 Zagreb
Tel: +385 1 4886 540
Fax: +385 1 48 46 433
E-mail: uih@inovatorstvo.com
OIB:69872404259